Tenisová škola

 

                               

Pavel Pyš rok narození 1973 - trenér III. třídy  Českého tenisového svazu. Od roku 2009 provozovatel tenisových kurtů v Brně Černovicích, Štolcova 8/12. Tenisu se věnuji od mládí, kdy jsem ještě paralelně hrával lední hokej za Zetor Brno a následně Kometu Brno. Jsem držitelem instruktorské licence na spinning, kterému se věnuji 5x týdně v autorizovaném spinningovém centru Four Fit v Brně Černovicích.

Nabízím:

Kurzy pro úplné začátečníky až pokročilé závodní hráče

Individuální jednotlivé hodiny

Dlouhodobé skupiny

Výuka minitenisu  

Dárkové poukazy na tenis pro vaše blízké                                     

Možnost zakoupení dárkových poukazů na trénink s kvalifikovaným trenérem

 

CENÍK TRÉNINKŮ V  LETNÍM OBDOBÍ  NA KURTECH V ČERNOVICÍCH   

                                             

     

      dopoledne                              odpoledne,

                                                   so+ne,st.svátky

    cena je včetně kurtu a nejsem plátce DPH

Individuální trénink

                           250,- Kč/ hod.

Trénink ve dvojici

                           150,- Kč/ hod.

Trénink ve trojici

                           120,- Kč/ hod.

Trénink ve čtveřici

                           100,- Kč/ hod.

Sparing                                                     

                           250,- Kč/ hod.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Cena je včetně ceny kurtu a nejsem plátce DPH

Technika hry

Na počátku je vždy koordinační cvičení. Naučit se ovládat raketu a míč je nesnadné pro děti, ale i pro dospělé začátečníky. I když jste pravák, je nutné trénovat koordinaci i na levé straně. Těmito cvičeními získáte cit po míč a rytmus. A vždy provádějte cvičení v pohybu.

trenovnNejprve začínáte tak, že si pohráváte s různě velkými a těžkými míči (pro děti je vhodný měkčí a lehčí míč). Např. vyhazujete a chytáte míč do pravé ruky, potom do levé, házíte různými způsoby, hrajete míčové hry.

Pak následuje cvičení s míčem a raketou (pro malé děti jsou vhodné lehké měkké tenisáky): míč odrážíte raketou k zemi, nebo nahoru, ve stoje, v kleče, na jedné noze, při chůzi… míč odrážíte raketou vzhůru a střídáte plochu rakety tak, že otáčíte zápěstí. Atd.

Další fází je hra přes síť (shortenis) ve vzdálenosti 1,5-2,5m od sítě. Na tak krátké vzdálenosti není dti 2třeba kontrolovat nápřah a protažení. Jde jen o udržení rovnováhy (široký úderový krok) a rotaci těla. Je nesprávné odehrávat míče jen paží. Právě v této fázi je nutné učit budoucího tenistu, že nápřah začíná natočením ramen dozadu (raketa jde s paží přirozeně také dozadu) a úderu docílí rotací trupu vpřed (raketa jde přirozeně také vpřed). Cvičení probíhá ve dvojici např.: hráči si nahrávají míče s dopadem nebo bez dopadu, jen forhendem nebo jen bekhendem.

Pohyb na dvorci je základem správného provádění úderu – správné provedení úderu nelze bez neustálého sledování míče.

Pohyb zahajte těžištěm ne hlavou nebo rameny. Při pohybu po dvorci držte hlavu i horní část těla klidné.

Vaše rychlost na kurtu závisí na prvním kroku, vždy vykročte nohou, která je blíže k míči.

Buďte stále v pohybu, poskakujte na špičkách nohou, pokrčte kolena, ale nevysazujte pánev.

Těsně před tím než soupeř zasáhne míč, lehce si poskočte na špičkách (nebo jen nadlehčete) s nohama mírně rozkročenýma, tzv. split-step. Vaše reakce bude rychlejší .

Timing: bezchybné načasování úderu

  1. Včasný nápřah v pomalém tempu
  2. Postupné zrychlení pohybu rakety a zásah míče
  3. Protažení
  4. Návrat do základního postavení

 

Správný timing je důležitý také při podání. I když máte vše perfektně nacvičeno a natrénováno, timing může zklamat. Svou úlohu hraje tréma, nervozita, stres.

 

Základní postavení: po každém odehraném míči se vracíte do základního postavení. Stojíte čelně proti síti, pokrčeni v kolenou, raketu držíte oběma rukama (levou rukou ji přidržujete v krčku) ne forhendově, ne bekhendově, ale kladivem. Nepřetržitě sledujete míč, abyste se včas mohli rozhodnout pro správný úder.

 

dren

 

Forhend: držení rakety forhendové. Před dopadem míče na zem udělejte nápřah tak, že levý bok směřuje k síti, váha těla se přenáší na pravou nohu, raketou jděte dozadu lehkým obloukem, pohyb je uvolněný a plynulý, ale zápěstí je zpevněné. Levou rukou si ukazujte na míč, to vám pomůže zasáhnout míč ve správné vzdálenosti od těla. Při zásahu jděte pod míč, váhu přeneste na levou nohu a tělem jděte proti míči. Míč zasáhněte v úrovni boku. Úder protáhněte ve směru letu míčku a nad levým ramenem raketu v krčku uchopte i levou rukou.

desatero

 

Bekhend: držení rakety je bekhendové. Úder vychází z ramene. Míč zasahujete v mírném předklonu nikdy v záklonu.

1.Jednoruč: napřahovat začněte před dopadem míčku, ramena a trup vytáčíte vlevo, váha je na levé noze. Pravé rameno a pravý bok směřují k síti. Raketou jdete k levému boku, ruka je mírně pokrčená. Levou rukou přidržujte raketu v krčku. Jakmile se blíží zásah míče, pokrčte se v kolenou, jděte raketou pod míč, paži postupně napínejte a váhu přeneste na pravou nohu. Míč zasáhněte ve výši pravého boku před tělem. Úder protáhněte za míčem až k pravému rameni.

2.Obouruč: raketu držíte oběma rukama (pravou nad levou). Provedení nápřahu je stejné jako při jednoručním. Pravá ruka je napjatá, levá mírně pokrčená. Míč zasáhněte v mírně otevřeném postavení více před tělem, zpevněte držení rakety , pokrčte kolena, váhu přeneste do úderu a švihněte. Úder protáhněte ve směru letu míče.

Výhody oboručního: snáze zahrajete prudké údery soupeře a vaše údery budou mít razanci. Můžete hrát údery brzy po odskoku, pro soupeře je nečitelný směr a délka úderů

Nevýhody obouruč: hůře dosáhnete na míče umístěné z kurtu ven, hůře se vám hrají míče s nízkým odskokem a voleje.

 

bekhend

 

Volej: držení rakety je základní trochu do bekhendu. U tohoto úderu je důležitý postřeh a předvídavost. Jedná se o technicky náročný úder. U sítě stůjte na vzdálenost natažené paže s raketou (takže ne moc blízko a ne moc daleko). Míč zasáhněte vždy před tělem a nakročte dopředu vždy opačnou nohou (dupněte si! Tak získáte stabilitu), celá ruka vč.zápěstí je zpevněná. Žádný nápřah, žádný švih. Raketa se pohybuje přímo proti míči. Celým tělem jdete proti míči. Voleje je dobré hrát ve výši ramen nebo na úrovni pasu. V těchto místech můžete míč zahrát velkou silou. Pokud míč zasáhnete pod úrovní pasu nebo níže je dobré je zahrát s mírnou spodní rotací. Vždy buďte pokrčeni v kolenou. Tento úder je útočný a koncový.

Přípravný volej se hraje v okolí podávací čáry a umísťuje se do rohů nebo k základní čáře (do slabšího úderu soupeře) a po něm postupujete k síti a následuje koncový volej hraný ze shora dolů.

Míč letí vždy tam, kam je natočená plocha rakety při úderu.

 

volej

 

Podání: podání je velice složité. Je dobré ho rozfázovat:

  1. Házení míče. Nejprve tenisovým později 200g a nakonec 0,5kg. Tento trénink je dobré završit hodem rakety (staré!)

  2. Nadhoz míče opačnou rukou, což bývá ze začátku velký problém. Nadhozený míč opět chytit. Dobré je stoupnout si ke stěně a házet podél zdi nebo trefovat něco ve výšce (basketbalový koš). Po zvládnutí nadhozu přidat další pohyb – pohyb pažeraketou - spodní oblouk k rameni

  3. Celý pohyb rakety a těla bez míče

  4. Spojení do celku. Podávejte proti plotu nebo zdi, aby jste se soustředili jen na úder samotný a ne na dopad míče.

 

Jako první úder hry je velice důležitý, můžete jím získat přímý bod (eso), vytvořit tlak na soupeře a tím si vytvořit příležitost pro následný vítězný úder. Pozor na špatné držení rakety (ne forhendové!) . Je nutné zkoordinovat pohyb nohou a rukou (každá končetina dělá něco jiného), plynule zrychlit pohyb. Správně dýchat (při nápřahu se nadechnout, do úderu vydechnout). Nikdy nespěchejte, zklidněte se, soustřeďte se. Špatný nadhoz nehrajte! Raději ho zopakujte. Takže tento úder maximálně trénujte (trénujte i samotný nadhoz) a osvojujte si postupně jednotlivé typy podání:

Základní – držení rakety téměř bekhendové, stojíte těsně za základní čárou (nepřešlapovat!), nohy mírně rozkročené, pravá noha skoro rovnoběžně se základní čárou, levá v úhlu 45®. Správné nadhození míče je důležité – vynesete levou rukou míč vysoko vzhůru mírně vlevo a mírně před sebe ( před levé rameno ), nechte ruku stále nahoře dokud raketa nezasáhne míč, jinak ztratíte vyváženost pohybu. Pravou rukou, ve které držíte raket udělejte smyčku, tak že dolním obloukem směřujete vzad až do upažení (ne úplně) a mírně pokrčte loket. Nyní se nacházíte v pozici zamíření. Mírně se zakloníte, pravé rameno je níž než levé a vytáčíte trup. Pravou nohu přisouváte k levé (vpřed), mírně jděte do kolen, váha je na levé noze. Zapustíte raketu, co nejníže, aby hlava směřovala kolmo k zemi. Váha se přesouvá na pravou nohu, nohy jsou stále pokrčené v kolenou a tělo je prohnuté. Stále sledujete míč! Nyní začíná úderová fáze – nohy napněte a levé rameno natočíte tam, kam má dopadnout míč, pravou ruku ze zapuštění “vystřelíte“ vzhůru, vaše paže je prodloužením rakety a v plném napětí co nejvýše zasáhnete míč, zápěstím sklopíte raketu ve směru letu míče. Stojíte na špičkách. Úder dokončíte tak, že raketa plynule skončí vedle levého boku.

Toto podání se používá jako první, je rychlé, míče odskakují nízko doleva.

S boční rotací – držení rakety bekhendové. Míč nadhazujete více doprava,při zásahu míč raketou „obalíte“, tím získává rotací. Toto podání je sice pomalejší, jeho odskok je nižší do levé strany. Je nepříjemný pro soupeře. V tomto podání je větší jistota, takže se používá jako druhé.

S kombinovanou rotací – držení bekhendové. Nadhoz je nižší, více vlevo a mírně za sebe. Raketu zapusťte co nejníže, více se zakloňte, nohy více pokrčte a trup více vytočte. Míč zasáhněte s pokrčenou paží tvrdě z leva doprava a vzhůru. Po zásahu míče raketa směřuje k pravému koleni a končí u nohy levé. Toto podání má vyšší odskok doprava. Je vhodné při podání zleva.

 

servis

 

Smeč: držení rakety je téměř bekhendové. Je to prudký útočný úder bez rotace a měl by být konečný. Míč musíte zasáhnout vysoko nad hlavou, stojíte bokem k síti a míč vám směřuje na čelo. Očima stále sledujete míč a levou rukou si ukazujete na něho ukazujete. Raketa je zapuštěná hluboko za zády, váha těla je na pravé noze, jste v mírném záklonu. Paží jdete proti míči a zasáhnete ho nataženou paží v nejvyšším bodě a přeneste váhu na přední nohu. Úder protáhněte až ke kolenu

Sledujte soupeřův pohyb a smečujte vždy na opačnou stranu. Smečujte i vyšší volné míče u sítě (hrát je volejem není dobrá volba). Vysoký míč, který rychle padá dolů, smečujte až po jeho dopadu na zem.

 

Ritern: Příjem podání je obtížný úder, protože nevíte kam a s jakou rotací soupeř naservíruje. Zbytečně neriskujte , míč raději dostaňte do hry.

Stojíte s mírně rozkročenýma nohama, pokrčenými koleny a pohupujte se na špičkách. První prudší podání hrajte za základní čárou s menším nápřahem a pevným zápěstím. Jděte proti míči, tělo nesmí být v záklonu. Při druhém pomalejším podání stojíte před základní čárou, zahrajete úder s horní rotací a po útočném úderu můžete naběhnout na sít.

 

Lob: je vysoký míč, který hrajete s jakýmkoliv držením. Jdete do kolen, otevřenou raketou více pod míč. Úder protáhnete výš než u forhendu nebo bekhendu. Není potřeba ho hrát velkou silou, spíše míč správně umístit. Nejúčinnější je umístit lob do bekhendu soupeře.

Obranný lob je vysoký a dlouhý až k základní čáře, tím zpomalíte hru a stihnete se v klidu vrátit do základního postavení.

Útočný lob je kratší, nižší a rychlejší. Z něho získáváte přímý bod (nejčastěji topspinovým lobem = úder s velkou horní rotací) anebo si tím připravíte přechod na síť.

 

Stopball: neboli kraťas. Držení rakety je forhendové nebo bekhendové. Tento úder je třeba zahrát s citem a malou silou, tak aby míč dopadl za síť a po odskoku dopadl téměř na stejné místo. Abyste zmátli soupeře, nejprve udělejte nápřah jako na forhend nebo bekhend. Ve chvíli, kdy se raketou přiblížíte k míči, zpomalte pohyb paže, plochu rakety otevřete a dejte míči spodní rotaci. Úder protáhněte velmi krátce. Raketa skončí podle toho, kde jste zasáhli míč, u kolena přední nohy, maximálně ve výši pasu.

Perfektně zahraný kraťas je silnou zbraní vaší hry. Získáte tak přímý bod anebo soupeře unavíte během, popřípadě si ho přitáhnete na síť a prohodíte ho nebo přelobujete.

Někdy je lepší zahrát kraťas o trochu delší než se pokusit o super krátký , protože byste mohli zahrát míč do sítě.

 

Halfvolej: držení rakety je forhendové nebo bekhendové. Míč odehráváte hned po odskoku ještě u země. Nápřah je minimální, musíte hodně pokrčit kolena a míč zasáhnout před sebou. Pokud hrajete tento úder u sítě nebo v její blízkosti, pak protažení úderu je velice krátké. Když tento úder odehrajete u základní čáry, pak protažení úderu je podobné jako u forhendu nebo bekhendu.

 

Nabíhané údery: hrajete míč v pohybu vpřed (forhendem nebo bekhendem), protože soupeř zahrál kratší úder. Tím jste ve výhodě, protože nabíhané údery jsou útočné, hrajete vždy s odvahou a pohyb vpřed nepřerušíte, pokračujete k síti a tam odehrajete volej nebo smeč. K míči přibíhejte již natočeni bokem a s nápřahem. Při nízkých míčích musíte jít hodně do kolen.

Údery křížem: při těchto úderech je soupeř nucen běhat delší úseky, míč letí po úhlopříčce delší dobu, takže vy máte více času na přípravu. Výhodou je i to, že míč letí nad prostředkem sítě a zde je síť nejníže. Další varianta je kratší křižný úder z dvorce ven.

Údery po lajně: hrajete pokud je tato část kurtu odkrytá, pokud soupeře chcete překvapit nebo jako přípravný úder pro přechod na síť. Tento úder je ale riskantní, míč může skončit v autu.

Prohoz: pokud se vám nedaří hrát dlouhé údery k základní čáře a soupeř se přibližuje k síti, zkuste prohoz po lajně (což je účinnější varianta, křížem anebo vysoká lob k zadní čáře, aby soupeř nemohl smečovat.

Postup k síti: vždy závisí na předchozí situaci (dobře umístěné podání, soupeř zahrál kratší míč, po rychlém returnu, po lobu).

Nabíhejte rychle a drobnými krůčky.

Pokud se rozhodnete pro variantu servis-síť, současně s úderem vyražte k síti.

Je lepší před postupem na síť zahrát soupeři do bekhendu.

Když zahrajete úder křížem, nabíhejte k síti po dráze míčku (také křížem).

Když soupeř zahraje kratší míč, již se nevracejte dozadu, ale jděte vždy na síť.

 

 

Druhy úderů: Přímé

                      S horní rotací

                      Se spodní rotací

                      S boční rotací

                      S kombinovanou rotací